Navigation Menu+

MiniBlog

Mini Blog to miejsce, w którym, gdy tylko czas pozwala staramy się umieścić jakąś relację z naszego codziennego życia. Ideą tego bloga jest, bowiem dzielenie się tym wszystkim, co robimy, na co dzień i co jest naszą pasją. Prezentowane będą między innymi zdjęcia i opisy zajęć prowadzonych przez wszystkie nauczycielki Przedszkola Niepublicznego „Złota Rybka”, oraz sytuacje z życia naszego przedszkola 🙂 Podejmiemy tematy czasem żartobliwe, czasem trudne, czasem zupełnie zwyczajne, ale zawsze ważne, bo dotyczące całej naszej przedszkolnej społeczności. To nie jest blog ekspercki to blog ludzi próbujących zrobić, chociaż kilka małych, dobrych rzeczy…

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i do poznania nas!

Przedszkole „Złota Rybka” istnieje od 2016 roku. Każdego dnia realizuje się tutaj zarówno te ustawowe wymogi dotyczące edukacji przedszkolnej, jak i te, które wpisane są w wartości i standardy wyznaczone przez właścicieli i kadrę pedagogiczną. Przedszkole jest młode, rozwijające się, ale dojrzałe względem swoich priorytetów.

Dziś zapraszam do tego żeby poznać nas nieco bliżej….

Obecnie w przedszkolu funkcjonują trzy grupy, które charakteryzuje mała liczebność. Dzieci w przestronnych, komfortowych salach mają zapewnioną opiekę nauczyciela i asystenta nauczyciela.

Grupa „Delfinki” to grupa najmłodszych Dzieci od 2,5 lat. Miejsce, w którym ramiona i kolana Pań zawsze wypełnione są wtulonymi Dziećmi. Miejsce, gdzie każdy rozumie, jak trudne jest rozstanie małego Dziecka z rodzicem i co trzeba zrobić żeby ten trud udźwignąć, ponieść tak długo, jak trzeba i przeobrazić w radość przebywania w przedszkolu. To też miejsce, w którym towarzyszy się Dziecku wszędzie i w każdej czynności. W tej grupie jest dużo opieki, ale to nie jest zwykła opieka. To jest troska, ciepło, szacunek do Dziecięcych potrzeb, lęków, cierpliwość do podejmowania kolejnych prób opanowania jakiejś umiejętności. To są mądre wymagania połączone z wiarą, że to Dziecko da sobie radę, jak nie dziś to jutro, ale już dziś warto podać dłoń i pokazać, jak to zrobić. Dziecięce sukcesy są codziennością w tej grupie, postępy widoczne tak wyraźnie, że każdemu, komu przyszło pracować z tymi Dziećmi rosną skrzydła.

Grupa „Rybki” do grupa Dzieci nieco starszych od około 4 do 5 lat. Wiedzą i potrafią bardzo wiele i tutaj mają się w tym utwierdzać każdego dnia budując poczucie własnej wartości i pewności siebie. Są ciekawi i ciekawscy… : ) i tutaj mają przestrzeń do zaspokajania tej ciekawskiej ciekawości. Bo to miejsce, w którym najczęściej znamy się z Dzieckiem już jakiś czas, mamy zbudowaną relację i przy tej zaspokojonej potrzebie bezpieczeństwa przechodzimy każdego dnia przez kolejne drzwi Dziecięcych umiejętności, możliwości i talentów. Pozostaje umieć to dostrzec, podążać za tym i ciągle rozbudzać. Pokazywać, że dalej jeszcze coś jest, a gwarantuję, że Oni tam zajrzą! A my będziemy czerpać radość widząc te oczy pełne zachwytu, zniecierpliwienia i dumy, że oto Ja Przedszkolak odkryłem kolejną tajemnicę!

Grupa „Bursztynki” to grupa „zerówkowa”. I co tu dużo mówić… Za tamtymi drzwiami to dopiero jest rozpierająca duma! „Ja już się uczę”, „To już jest taka szkoła”, „Pani, a my jesteśmy zerówką” takie słowa padały niemalże każdego wrześniowego dnia! Czy w murach jakiejkolwiek placówki edukacyjnej może wydarzyć się coś piękniejszego niż Dzieci pełne radosnego krzyku, że są tutaj po to, aby się uczyć i tego pragną i na to czekają!? My tego doświadczyliśmy i stanęliśmy tym samym przed pięknym, lecz potężnym wyzwaniem, aby nie tylko ten krzyk usłyszeć, ale żeby na niego odpowiednio odpowiedzieć i sprawić żeby za rok, gdy przekroczą mury szkoły szli z tą samą radością, dumą, rządzą wiedzy, mając jeszcze większy zasób umiejętności i kompetencji. Ta grupa jest tym miejscem, w którym nadal uczymy poprzez zabawę, nadal wspieramy w wychowywaniu, nadal pełnimy opiekę, ale trzeba robić to tak, aby każde z tych Dzieci przez cały rok czuło ten sam entuzjazm, co we wrześniu!

23

Na naszej stronie w zakładce metody pracy pokrótce przedstawiamy to, jak pracujemy, na co dzień, a w licznych zdjęciach na stronie internetowej widać konkretne przykłady tego, co dzieje się na przedszkolnych zajęciach. Ważne jest żeby to, co robimy było atrakcyjne dla Dzieci i dostosowane do tego, w jaki sposób pochłaniają nową wiedzę i umiejętności.

4.png

Poza realizacją podstawy programowej i zajęć przewidzianych odpowiednimi programami dydaktyczno-wychowawczymi zapraszamy Dzieci i rodziców do uczestnictwa w różnych dodatkowych projektach i inicjatywach.

Wszystko po to żeby, jak najpełniej realizować naturalny rozwój każdego Dziecka.

Na zebraniach z rodzicami każdorazowo przedstawiamy podejmowane inicjatywy zawsze zyskując wsparcie i pomoc przy ich realizacji. Wszystko to sprawia, że to, co dobre dla Dzieci tworzymy razem, bo zarówno nam, jak i rodzicom naszych przedszkolaków zależy na tym samym. Znaleźć kierunek i podążać w jego stronę do klucz do stworzenia miejsca transparentnego, co do zasad, norm i wartości.

Wracając do tytułowego pytania: „co nas wyróżnia?” Przychodzi do głowy kilka odpowiedzi:

  • Ogrodzony, zadbany i bezpieczny ogród z atrakcyjnym placem zabaw to mały raj dla każdego dziecka i rodzica, który wie, że dziecko jest bezpieczne.
  • Zajęcia dodatkowe, wycieczki, zapraszani goście to ciągłe wzbogacanie oferty przedszkola.
  • Komfortowe, duże i wygodne sale są wielkim atutem przedszkola.
  • Grupy znacząco mniej liczne niż pozwalają normy prawne i warunki lokalowe przedszkola to sytuacja niespotykana o wartości nie do przecenienia.

To wszystko są walory przedszkola „Złota Rybka”. Walory, ale jeszcze nie to, co nas naprawdę wyróżnia.

Wyróżnia nas, bowiem dewiza, pod, którą wszyscy się podpisujemy i to, że szukamy dróg do jej zrealizowania….

„Dla nas najważniejsze jest, aby Dzieci były tutaj szczęśliwe”!!!

5.jpg

Co zatem robić żeby to Dziecięce szczęście było faktem?

Potrzeba twórcy, tworzywa i przestrzeni!

  • Twórcy to nasza kadra dla, której bycie w przedszkolu to nie tylko praca, ale to obecność przy Dziecku, przytulenie, głaskanie do snu, towarzyszenie w tęsknocie i w radości. W przedszkolu toczy się życie pełne emocji, trzeba umieć te emocje przyjmować i dawać.
  • Tworzywo to wszystko, co twórca uzna za potrzebne w danym momencie. Nauczyciel z pasją bierze w dłoń „coś” i dzieje się magia, błyszczą Dziecięce oczy, czasem słychać śmiech, krzyk bo któż przechodzi obojętnie obok magii?
  • A przestrzeń to głównie ten budynek i ogród. Przestrzeń może być przytłaczająca lub wyzwalająca, ograniczająca lub inspirująca, jakaś lub taka, jak być powinna. Może być taka, jak być powinna lub jeszcze lepsza.

I wyróżnia nas to, że zawsze patrzymy w kierunku: „Jeszcze lepsza”

Wszystkich z Państwa, którzy mają w naszym przedszkolu swoje Dzieci zapraszamy do dalszego współtworzenia tego miejsca, do spotkań, rozmów, do wspierania nas w dążeniu do codziennego osiągania tego Dziecięcego szczęścia.

Tych z Państwa, którzy chcieliby nas poznać, zapraszamy do osobistego odwiedzenia przedszkola, do zaglądania na naszą stronę internetową i profil FB.